Taniec z gwiazdami – Track day z klasą C

Mateusz Sikorski/ Czerwiec 29, 2017/ Ciekawostki, HOME/ 0 comments

Niewiele jest rzeczy, które potrafią postawić na nogi człowieka o poranku w sobotę. Dla maniaków motoryzacji dzień na torze Autodrom Pszczółki zorganizowanym przez salon Mercedes-Benz Witman postawił nas na nogi szybciej niż podwójne espresso.


O godzinie 10 stawiliśmy się na torze. Cel był prosty. Zapoznać się z klasą C oraz innymi modelami marki. Do dyspozycji były modele klasy C w wersji sedan i kombi. Do tego dodatkową atrakcją były klasa A, GLA i GLC. Co ważne, wszystkie wyposażone w napęd 4Matic.

W ciągu kilku godzin nauki w formie zabawy, uczestnicy wydarzenia podzieleni byli na kilka małych grupek. Każda z nich na przemian zajmowała miejsca w przygotowanych autach. Jazda odbywała się na torze wraz z przygotowanym slalomem na prostej, na pierścieniu oraz płycie poślizgowej. Dzięki temu każdy z kierowców i pasażerów mógł poznać systemy bezpieczeństwa oraz możliwości napędu na 4 koła w zakrętach oraz na śliskiej nawierzchni. Każde z aut zachowywało się zupełnie inaczej, wymagały uwagi, by przewidzieć ich zachowanie i zapanować nad kierunkiem jazdy. Do każdego auta był przypisany instruktor, który przekazywał wiedzę na temat prawidłowej techniki jazdy po torze oraz o zasadach bezpieczeństwa. Oprócz tego wsparciem był dział marketingu oraz dział handlowy oliwskiego salonu. Odpowiadali oni na wszelkie pytania dotyczące wszystkich modeli.

Dodatkową atrakcją były wyścigi gokartów, podzielone na kwalifikacje oraz wyścig główny. Ekipa Turbonews spisała się nieźle zajmując drugie (Filip) i czwarte (Mateusz) miejsce. Dodatkowo Filip wykręcił najlepszy czas okrążenia tego dnia !

Atmosfera na torze była niezwykle pozytywna. Nikt się nie nudził i nikomu nie schodził uśmiech z twarzy. Tor stanowił wyzwanie, by prawidłowo zapanować nad autem, ale wszystkie samochody dostarczały emocji. W przerwie pomiędzy wyścigami gokartów został podany obiad. Na sam koniec wręczono nagrody zwycięzcom wyścigu oraz rozdano zaświadczenia ukończenia szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy.

Jazda na torze pozwala wyszaleć się za kółkiem w bezpiecznych warunkach. Jest formą zabawy i nauki jednocześnie. To właśnie w takich miejscach  jesteśmy w stanie poznać zachowania auta w ekstremalnych sytuacjach, które na ulicach miast nie mają miejsca nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka. Wtedy liczą się ułamki sekund, spokój, opanowanie. Można też na własnej skórze przekonać się o słuszności twierdzenia ,,10 mniej, ratuje życie”. Nagła zmiana pasa ruchu przy zaledwie 10 km/h większej prędkości jest o wiele trudniejsza do wykonania. Dlatego jak najbardziej polecamy każdego wzięcie udziału w takich wydarzeniach. Kilka godzin poświęcone na doskonaleniu techniki jazdy z pewnością pomogą wyjść z opresji z trudnych sytuacji na drodze.


Wielkie podziękowania należą się salonowi Mercedes-Benz Witman za organizację tego dnia oraz zaproszenie nas. Dzięki takim akcjom salon pokazuje swoim klientom, że zależy im na nich oraz na tym, by podróżowali swoimi autami bezpiecznie.

About Mateusz Sikorski

nasze pióro. Wieści z turbo świata spływają do niego niczym konie mechaniczne na asfalt. Skarbnica wiedzy o nowościach i nie tylko. Ma swoje zdanie na każdy temat. Zastąpi Wam instrukcję użytkowania każdego samochodu. Razem z Filipem oceni czy auto jest warte tego, żeby lać do niego paliwo.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*