Ile kosztuje Volkswagena afera Dieselgate?

Mateusz Witkowski/ Maj 20, 2017/ HOME, NEWSY/ 0 comments

Afera Dieselgate nie była pierwszą, i jak widzieliśmy nie ostatnią na rynku motoryzacji.
Jednak to właśnie VW „beknął” najwięcej za zamieszanie z emisją spalin i zużycia paliwa.

vw-engine-tdi-dieselgate-afera-volkswagen

Wszystko dzieje się na terenie Stanów Zjednoczonych. Tam, w sądzie – Volkswagen i sędzia federalny zgodzili się na grzywnę w wysokości 1,22 mld dolarów.
Mowa tutaj o karze za silniki TDI o pojemości 3.0 litów. Niemiecki producent zobowiązał się naprawić lub odkupić 80 000 pojazdów w USA wyposażonych w ten silnik. Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się go zatrzymać, VW będzie musiał zapłacić mu zadośćuczynienie w wysokości 7 000 – 16 000 dolarów, oraz naprawić jednostkę.
I teraz najlepsze! Jeśli organy regulujące nie zatwierdzą poprawek dla wszystkich silników 3.0 TDI, spółka VW będzie musiała zapłacić nawet 4,04 mld dolarów kary!

Przypomnijmy, że sąd okręgowy w USA zajął się także sprawą dotyczącą silników 2.0 TDI. Ostatecznie VW zgodził się zapłacić 14,7 mld dolarów, oraz naprawić lub odkupić 475 000 samochodów wyposażonych w ten silnik – ponad połowa uszkodzonych pojazdów została już odkupiona/naprawiona.

Volkswagen, w celu pokrycia wszystkich wydatków związanych z Dieselgate, mógłby zostać zmuszony sprzedać Ducati. Pogłoski na ten temat chodzą już od jakiegoś czasu. Jest ostatnio coś drgnęło. Pod koniec ubiegłego miesiąca rzecznik firmy poinformował, że VW kontaktuje się z potencjalnymi nabywcami, ale do tej pory nie podjęto ostatecznej decyzji.

Co jak co, ale trzeba przyznać, że firmie zależy na utrzymaniu pozycji. Volkswagen chce wyjść z tej sprawy cało. Rzecznik firmy przekonuje, że: „Volkswagenowi zależy, aby naprawić i wynagrodzić problem wszystkich swoich klientów, bez względu na to jakie skutki finansowe poniesiemy.”

Co o tym myślicie? Dojdzie do sprzedaży Ducati?

About Mateusz Witkowski

boss. Pasja i zamiłowanie nie pozostawiły mu wyboru. O motoryzacji chce wiedzieć wszystko. Głodny wiedzy, zapoznany z szybkością, ze swoim anty-downsizingowym nastawieniem szuka sensu nowej motoryzacji. Oczy to dla niego za mało, dlatego swój punkt widzenia uwiecznia również aparatem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*